Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Wersje językowe
Porady i wskazówki dotyczące zakupu komputera
Porady i wskazówki dotyczące zakupu komputera

Zakup komputera domowego lub biznesowego może być dużą i czasami kosztowną decyzją. 

Poniżej znajduje się lista przydatnych sugestii na temat tego, czego szukać i o co pytać przy zakupie wymarzonego komputera.

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, kupując używany  komputer, możesz zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy,  kupując te produkty, zwróć uwagę na następujące rzeczy: 

  • Sprawdź, czy nie ma żadnych fizycznych uszkodzeń, sprawdzając porty, a także wnętrze i obudowę.
  • Upewnij się, że płacisz za to, co dostajesz a mianowicie chodzi Nam o konfigurację Twoje sprzętu. 
  • Zdaj sobie sprawę, że wielu producentów komputerów nie przeniesie gwarancji na komputer od starego użytkownika do ciebie natomiast masz zagwarantowaną gwarancję u sprzedawcy sprzętu. 

Czego szukać?

Przy zakupie komputera jest prawdopodobne, że będziesz miał ogólne pojęcie o tym, co może ci się spodobać w komputerze lub jak chcesz skonfigurować komputer. Poniżej znajduje się lista różnych komponentów, które można znaleźć w komputerze oraz zalecenia i wskazówki dotyczące dowolnego z poniższych komponentów.

 

Obudowa   

Obudowa  jest często pomijana przy zakupie komputera. 

Poniżej przedstawiamy kilka spraw, które należy przemyśleć w tej sprawie.

  1. Chcesz obudowę biurkową lub wieżową?
  2. Czy  będzie ona znajdowała się na Twoim biurku czy na podłodze?
  3. Czy będziesz miał wystarczająco dużo miejsca na postawienie np. dużej wieży wraz  z monitorem  i innymi urządzeniami peryferyjnymi?
  4. Czy w przyszłości planujesz rozbudować swój komputer o np. dodatkowy dysk, o zwiększenie pamięci RAM czy też dołożenie dodatkowej karty graficznej. Są to istotne elementy podczas wybory komputera?

 

Zwiększ dostępność

  • Czy obudowa ma wystarczającą ilość kieszeni na dodanie dodatkowych dysków twardych lub innych dysków?
  • Czy obudowa ma możliwość umieszczenia slotów na dodatkowe karty rozszerzeń ?
  • Czy komputer jest łatwy w obsłudze, czy będzie musiał zostać całkowicie zdemontowany, aby dostać się do niektórych części komputera?

 

Procesor

Procesory oferują bardzo szeroką skalę wydajności, różnią się liczbą rdzeni, liczbą wątków, częstotliwością taktowania, oraz ilością pamięci podręcznej.

Więc jaki procesor wybrać? 

W przypadku gdy tylko przeglądasz internet czy odtwarzasz multimedia a twój budżet niestety jest niewielki na zakup sprzętu w zupełności wystarczy podstawowy, 2-rdzeniowy model np. AMD czy klasy Core 2 Quad- wystarczy do podstawowych zadań, i przy okazji nie będzie niepotrzebnie zawyżać ceny komputera. 

Procesor do gier

Większe wymagania dotyczą konfiguracji do grania. Procesor gamingowy powinien cechować się 4 lub 6 wydajnymi rdzeniami więc jaki procesor wybrać?

Najlepiej tutaj wybrać modele Intel Core i3 , Intel Core i5 czy też Intel Core i7 lub , a w przypadku wydajniejszych maszyn można sięgnąć po jeszcze mocniejsze jednostki.  Zintegrowany układ graficzny w tym przypadku jest zbędny, bo komputer do grania i tak będzie korzystać z zewnętrznej karty graficznej. 

Zaleca się, aby wszystkie procesory miały radiator. Radiator pomaga procesorowi zachować chłód, a tym samym działać wydajniej. Procesor komputera z brakującym lub uszkodzonym radiatorem może spowodować zablokowanie komputera, błędy lub napotkać inne problemy.

Dysk twardy  

Dysk twardy będzie miejscem docelowym wszystkich plików i informacji. Upewnij się, że masz dysk twardy z dużą ilością dostępnego miejsca i działa z prędkościami, które nie spowalniają całego komputera.

Przy zakupie dysku twardego najważniejszym i najważniejszym czynnikiem jest interfejs używany przez dysk twardy do łączenia się z komputerem.

Oprócz interfejsu ważne jest również, aby przyjrzeć się szybkościom transferu dysku twardego. Długie prędkości transferu mogą zmniejszyć ogólną prędkość komputera.

 Istnieją dwa typy dysków twardych: dysk SSD ( Solid-State Drive ) i dysk twardy  tradycyjny (HDD).

SSD - SSD jest znacznie szybszy niż tradycyjny dysk twardy. Jeśli komputer jest w stanie pomieścić dysk SSD, a  łączna przestrzeń nie jest tak duża, zalecamy dysk SSD.

HDD - w przypadku tradycyjnych dysków twardych prędkość mierzona jest w obr./min.  ( obroty na minutę). Przykładem może być prędkość 7200 obr./min. Im wyższy RPM, tym szybszy jest dysk twardy. Innymi słowy, 7200 RPM jest szybsze niż 5400 RPM.

Hybrydowe -  hybrydowe dyski twarde to dyski, które łączą powyższe dwie technologie w jeden dysk.

 

Pamięć   

Pamięć jest jedną z ważniejszych decyzji zakupowych na komputerze. Im więcej pamięci w komputerze, tym bardziej wydajny jest komputer.

Ile potrzebujesz pamięci?

To pytanie zależy od użytkownika komputera, programów, które planujesz uruchomić na komputerze oraz od liczby programów otwartych w danym momencie. Jedną z najlepszych metod określania ilości pamięci RAM, którą powinieneś mieć, jest sprawdzenie wymagań systemowych programów, które uruchamiasz na swoim komputerze, i podwojenie, niezależnie od wymagań dotyczących pamięci dla najczęściej używanego programu. Jednak poniżej znajduje się ogólna rekomendacja pamięci, którą proponowalibyśmy komputerowi do dzisiejszych programów i systemów operacyjnych.

Minimum: 2 GB 
Zalecane: 8 GB 
Doskonałe: 8 GB lub więcej.

 

Karta graficzna   

W przypadku gier komputerowych karta graficzna stała się jednym z najważniejszych czynników związanych z pamięcią i procesorem. Jeśli planujesz grę na komputerze, upewnij się, że dana  karta i pamięć  spełniają wymagania Twojej gry.

Wraz z popularnością gier komputerowych karty stają się najczęściej aktualizowanymi komponentami w komputerze. Jednak jej zakup może być czasem bardzo mylącym i frustrującym zadaniem, przed jej zakupem  pamiętaj o poniższych zaleceniach:

-  w większości współczesnych komputerów gniazdo na kartę z którymi możesz spokojnie się połączyć to  PCI-E- jest najnowszą magistralą komputerową  w komputerach. (PCI Expres zastąpiło PCI i AGP)

Przed zakupem nowej karty  upewnij się, że masz  dostępne gniazdo w komputerze.

 

 Zasilacz 

Dodatkowo, jeśli zakupujesz  komputer do gier z zaawansowaną kartą, upewnij się, że zasilacz jest wystarczająco duży, aby obsługiwać kartę  wraz z całym innym sprzętem w komputerze. Jeśli nie możesz znaleźć wymaganego zasilania karty graficznej, zalecamy użycie przynajmniej zasilacza 500W.

 

 

 Masz więcej pytań bądż wątpiwści? Zadzwoń pod numer telefonu 32 420 73 75    

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl