Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Wersje językowe
KRYPTOWALUTY - Z czym to się je?
KRYPTOWALUTY - Z czym to się je?

KRYPOTWALUTY

Rozpoczynając swoją przygodę z kryptowalutami warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami, które mogą pomóc nam zrozumieć ten rodzaj inwestowania kapitału.

Poniżej przedstawiamy państwu odpowiedzi na pytania, które najczęściej pojawiają się w momencie chęci przystąpienia do tego pasjonującego rynku.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to cyfrowe lub wirtualne waluty zabezpieczone kryptografią, co sprawia, że podrabianie lub dwukrotne wydawanie pieniędzy jest prawie niemożliwe. Wiele kryptowalut to zdecentralizowane sieci oparte na technologii blockchain — rozproszonej księdze, wymuszonej przez odmienną sieć komputerów. Cechą definiującą kryptowaluty jest to, że na ogół nie są one emitowane przez żaden organ centralny, co czyni je teoretycznie odpornymi na ingerencję lub manipulację rządu. Uznaje się, że kryptowaluty są odporne na inflację, co czyni je niezwykle atrakcyjną formą ochrony kapitału.

Czym jest sieć blockchain?

Blockchain to system rejestrowania informacji w sposób utrudniający lub uniemożliwiający zmianę, zhakowanie lub oszukanie systemu. Blockchain to zasadniczo cyfrowa księga transakcji, która jest duplikowana i dystrybuowana w całej sieci systemów komputerowych w łańcuchu bloków. Dzięki temu posiadane przez nas kryptowaluty są bezpieczne, a jednocześnie przepływ środków jest transparentny dla uczestników tego rynku.

Największa kryptowaluta

Pierwszą kryptowalutą opartą na blockchain był Bitcoin, który nadal pozostaje najpopularniejszą i najcenniejszą kryptowalutą. Obecnie istnieją tysiące alternatywnych kryptowalut o różnych funkcjach i specyfikacjach. Niektóre z nich to klony lub forki Bitcoina, podczas gdy inne to nowe waluty, które zostały zbudowane od podstaw.Bitcoin został uruchomiony w 2009 r. przez osobę lub grupę znaną pod pseudonimem „Satoshi Nakamoto”.1 W marcu 2021 r. w obiegu znajdowało się ponad 18,6 mln bitcoinów o łącznej kapitalizacji rynkowej wynoszącej około 927 mld USD.

Jak można kupić kryptowaluty?

Niektóre kryptowaluty, w tym Bitcoin, można kupić za tradycyjne waluty. Niestety inne kryptowaluty wymagają płatności bitcoinami lub innymi walutami cyfrowymi.

Aby kupić kryptowaluty, potrzebujesz „portfela” lub aplikacji online, która może przechowywać swoje środki. Na dzień dzisiejszy kryptowaluty możesz kupić na:

  • giełdzie,
  • kantorze,
  • bitomacie kryptowalutowym.

Przy zakupie kryptowalut powinniśmy zwrócić uwagę na prowizję, którą powinniśmy zapłacić tytułem kupna kryptowalut. Aby wybrać najlepszą ofertę do kupna kryptowalut warto zapoznać się z porównaniem giełd kryptowalut. Należy szczególnie zwrócić uwagę gdzie zarejestrowana jest giełda i czy ma licencję organu nadzorującego.

Jak się wydobywa kryptowaluty?

Wydobywanie kryptowalut to proces, w którym nowe kryptowaluty są wprowadzane do obiegu. Jednocześnie jest to również krytyczny element utrzymania i rozwoju łańcucha blockchain. Proces wydobywania kryptowalut jest wykonywany przy użyciu bardzo zaawansowanych komputerów, które rozwiązują niezwykle złożone problemy matematyczne. Kopanie kryptowalut jest żmudne, kosztowne i tylko sporadycznie satysfakcjonujące. Niemniej jednak kopanie kryptowalut może okazać się dochodowym przedsięwzięciem.

Jak przechowywać kryptowaluty?

Celem zabezpieczenia swoich środków można je przechowywać na kilka sposobów:

  • Hot Wallet – są to portfele online znane również jako „gorące” portfele. Hot Wallet to portfel działający na urządzeniach podłączonych do internetu, takich jak komputery, telefony czy tablety.
  • Cold Wallet -jest to jedna z najbezpieczniejszych opcji przechowywania kryptowalut. Najprostszym opisem cold walleta jest to, że stanowi on portfel, który nie jest podłączony do internetu i dlatego jest znacznie mniej narażony na ryzyko włamania.
  • Papierowy portfel – jest to portfel działający bez podłączenia do internetu i bez sprzętu. Tego rodzaju portfel można wygenerować na niektórych stronach internetowych. Gdy zostaną wygenerowane klucze publiczne i prywatne, to sami dokonujemy ich wydrukowania na kartce papieru.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl